Cevahir Çokbilir – Yapımcı, Yönetmen, Senarist, Müzisyen

Özgeçmişi ve İş Geçmişi

–  1988 Gaziantep doğumlu. İlkokul ve liseyi Antalya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema bölümü lisans, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sinema TV Bölümü’nden yüksek lisans mezunu.

– 2021 yapımı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Almanya’dan Worms Belediyesi’nin katkılarıyla yapımı tamamlaman yeni kısa filmi “Karınca Ve İnsan” uluslararası film festivallerinden 2021 yılında 10 ödül ve 9 seçki aldı.

– 2021 yapımı T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, Şanlurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını gerçekleştirdiği “Şanlıurfa’nın Kurtuluşu” belgesel filminin görüntü yönetmenliğini üstlendi. Belgesel 2021 Nisan ayında TRT’de gösterildi.

– 2020 Ekim ayı yapımı, “Yâr Boncuklu” isimli eğlenceli klipte anası Naciye Çokbilir ile hem eseri birlikte seslendirip düet yaptılar, hem de klibin yönetmenliğini üstlendi ve klipte Türk Sineması’nın ustalarına bir saygı duruşunda bulunuldu.
– 2018 yapımı Nar Zamanı’nın devam filmi “Kar Zamanı”  filmiyle uluslararası festivallerden 10 ödül aldı. Bunlardan en önemlisi Abd’de Hollywood’da düzenlenen Los Angeles International Short Film Festival – Independent Short Awards’ta 5.000’den fazla film arasından En İyi Sinematografi (Görüntü Yönetmeni) Ödülü’dür.

– 2018 yapımı, Marmara Üniversitesi’nden yüksek lisans hocası Prof. Dr. Semir Aslanyürek’in “Kaos” uzun metrajlı filminin film müziklerini yaptı. Kaos’un dünya prömiyeri dünyanın en prestijli film festivallerinden 42. Montreal World Film Festivali’nde gerçekleştirildi.
– 2018 yılında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ezo Gelin Çalıştayı’nda Ezo Gelin Resim Sergisi’nin küratörlüğünü üstlendi. 

– 2015 ve 2016 yılında TRT Belgesel kanalında yayınlanan “Minibüs” belgeselinin görüntü yönetmenliğini yaptı. 

– 2015 yılında annesi, müzisyen ve Nar Zamanı ve Kar Zamanı filmlerinin öykü yazarı ve başrol oyuncusu Naciye Çokbilir’in Gaziantep Yöresi Türkmen Müziği derleme eserlerinden oluşan solo albümü  “Barak & Çepni Türküleri” albümünün müzik yönetmenliğini üstlendi, bağlamalarını çaldı ve albümdeki eserlerin klip yönetmenliğini üstlendi. Naciye Çokbilir ile birlikte birçok festivalde bağlamacı, gitarist, asma davulcu olarak sahne aldı.

– 2014 yapımı “Nar Zamanı” kısa filmiyle film festivallerinden 7 ödül aldı. Bunlardan en önemlisi Hindistan’da düzenlenen 3. Hindistan Chennai Uluslararası Kısa Film Festivali’nde 3.200’den fazla film arasından En İyi İkinci Film Ödülü’dür.

– 2012 yapımı “Maşuk”  belgesel filmi birçok ulusal ve uluslararası festivallerde gösterildi. Bunlardan en önemlileri, dünyanın en prestijli iki film festivali olan 66. Cannes Film Festivali Türkiye Standı’nde ve 63. Berlin Film Festivali Türkiye Standı’nda ülkemizi temsil eden yapımlar arasında yer aldı. 

– Klip ve reklam filmleri çekiyor. Film ve müzikal çalışmalarına devam ediyor.